Wybieg dla królika

Jak przygotować wybieg dla królika

Króliki obowiązkowo wymagają wybiegu! Choćby nie wiem jak wielką miały klatkę pamiętaj, że to duże zwierzęta i przynajmniej raz na dobę (co najmniej na tę godzinę) Twoim obowiązkiem jest udostępnienie im większej powierzchni do poskakania. Jednakże otwarcie klatki i wypuszczenie zwierzaka nie będzie dobrym pomysłem, co zatem należy zrobić?

Wybieg w domu - instrukcja krok po kroku

 1. Zabezpiecz wszystkie kable – załóż peszle lub wyjmij kable z gniazdek i schowaj je.
 2. Zabezpiecz cenne meble lub wybierz na wybieg pokój, w którym takowych nie posiadasz.
 3. Zabezpiecz trujące rośliny – jeśli królik ich dosięgnie, to na pewno je zje. Pamiętaj, że naszym domowym pupilom jest bardzo daleko do ich dzikich przodków, których króliczy rodzice uczyli co jest jadalne a co nie i nie mają tego we krwi.
 4. Zabezpiecz swoje jedzenie, takie jak: batony, pieczywo, wędliny oraz środki chemiczne – tak, tak, je też królik może zjeść i to szybciej niż możesz to sobie wyobrazić.
 5. Zabezpiecz słodkie napoje! Uwierz mi, mycie królika oblepionego colą lub mlekiem to coś strasznego! A zapach jego futra po kilku dniach nie będzie należał do przyjemnych, jeśli nie uda Ci się go domyć. A najpewniej nie uda, bo uszaki nie przepadają za kąpielą.
 6. Zabezpiecz dywan, łóżko i kanapę oraz tekstylne krzesła (np. wodoodpornymi podkładami wielorazowymi lub jednorazowymi) – chyba, że Twój królik jest kuwetujący w 100%.  Jeżeli nie, może zasikać Twoje sprzęty.
 7. Zamknij okna, szczególnie tarasowe i balkonowe lub drzwi, jeżeli wybieg ma być ograniczony do jednego pokoju.
 8. Zabezpiecz nitki i sznurki – jeśli jesteś fanem szydełkowania czy robienia na drutach. Królik bawiąc się nimi może się w nie zaplątać.
 9. Bądź w pobliżu, żeby mieć rękę na pulsie, a z całą pewnością taki wybieg będzie frajdą zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego królika!
galeria królików

A może wybieg na dworze?

Jak najbardziej w okresie ciepłej wiosny, gdy ziemia się nagrzeje aż do późnej, ciepłej jesieni króliki chętnie korzystają z wybiegów letnich i wolier. Tutaj jednak również należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Wybieg na dworze - instrukcja krok po kroku

 1. Króliki skaczą naprawdę wysoko (1,2 metra spokojnie pokonają!) oraz kopią – mogą się przekopać i uciec. Zatem jeżeli nie masz woliery zabezpieczonej od góry oraz od spodu, na wybiegu nie spuszczaj z oka swojego królika!
 2. Króliki, jak już wspomniałam wcześniej zjedzą niemal wszystko. Twoja w tym głowa, aby również na wybiegu uszak nie miał dostępu do roślin trujących.
 3. Jeżeli masz kawałek płotu na 2 metry w górę wciąż pamiętaj o zadaszeniu. Drapieżniki mogą zaatakować z góry i porwać Twojego uszaka!
 4. Na dworze pamiętaj o dostosowaniu wybiegu do warunków atmosferycznych. Latem konieczna jest osłona od słońca, np. domek/namiot, a jesienią i wiosną przed deszczem lub wiatrem. Zawsze pamiętaj o konieczności zapewnienia świeżej wody i standardowego jedzenia (świeża trawa nie wystarczy).