język ciała królików

...odgłosy i zachowania królika

Króliki, jeżeli chodzi o dźwięki to dość ciche zwierzęta, ale mają niesamowicie rozbudowany język ciała. Jeżeli od niedawna mieszkasz pod jednym dachem z królikiem, możesz nie do końca rozumieć co oznacza „tupanie”, “chrumkanie” czy „pocieranie brodą o przedmioty”, dlatego aby ułatwić Ci znalezienie wspólnego języka z Twoim królikiem postaram się podpowiedzieć!

ikona królik

Tupanie

To bardzo ważny sygnał, którego nie można ignorować! Oznacza „zostaw mnie!” , „odejdź!” , „to moje”, „to mi się nie podoba!”. Króliki tupią jednym słowem, gdy są zdenerwowane, chcą bronić swojego terytorium lub coś im się nie podoba. Co robić, gdy Twój królik tupie? Zostawić go w spokoju! Moim super oswojonym królikom zdarzało się, że po kilku tupnięciach, jeżeli nie uszanowałam ich potrzeby zaczęły podgryzać. Moje króliki tupią zwykle podczas sprzątania klatki. Naruszam ich terytorium - mimo, iż w dobrej wierze, to mają prawo być niezadowolone!

ikona królik

Chrumkanie

...zwykle powiązane z nerwowymi ruchami – to również znak ostrzegawczy. Oznacza niepokój, niezadowolenie - jednak w mniejszym wydaniu niż tupanie. To taki delikatny wyraz niezadowolenia. Moje króliki chrumkają zwykle, kiedy są głaskane w miejscach, których nie lubią, np. po łapkach.

ikona królik

Pocieranie brodą o przedmioty

Jest to zaznaczanie! W tym miejscu króliki mają gruczoły pozwalające na oznaczanie terytorium. Jeżeli królik tak ociera się o Ciebie, znaczy to tyle: „jesteś mój” 😉

ikona królik

Wysokie skoki z kręceniem się w kółko

Tak zwane kręcenie baranków u królika to objaw największej radości! Jeżeli Twój królik zachowuje się w taki sposób, kiedy wchodzisz do domu/pokoju (tak jak moje!) to znaczy, że bardzo się cieszy, że Cię widzi i najwyraźniej świetnie się nim opiekujesz!

ikona królik

Leżenie bez ruchu w zwiniętej pozycji w kształcie „chlebka”

Taki widok powinien zaniepokoić – często zwiastuje problemy zdrowotne mniejsze (typu zaparcie lub wzdęcia) lub większe (problemy z zębami, złamanie, ból).

ikona królik

Leżenie z wyciągniętymi tylnymi łapkami

Oznacza to wyraz zaufania i dużego relaksu. Jeżeli dodatkowo widzisz brzuszek królika oznacza to, że Ci ufa.

ikona królik

Gorące uszy i ciężki oddech

Jest to objaw przegrzania. Może występować latem i jeśli zauważysz te objawy, przenieś królika do chłodniejszego pomieszczenia i zadbaj o jego schłodzenie – butelki z zimną wodą, specjalne kanapy i etui z wkładami chłodzącymi. Można obłożyć uszy królika szmatką zwilżoną chłodną wodą, bo to właśnie przez uszy króliki oddają najwięcej ciepła.

język ciała królików