Informacje ogólne o królikach

Królik, z gatunku zajęczak, z rodzaju zającowaty, inaczej królik europejski udomowiony.

Być może część z Was uzna na wstępie, że powinnam się tu skupić na króliku miniaturowym. Zapewniam jednak, że większość królików dostępnych w sklepach oraz obecnych w Waszych domach, to rasy mieszane, wielkością dochodzące nawet do 3,5 kg.

Standardowo królik miniaturka powinien osiągać wagę maksymalną 1,6 kg, a nieco mniejsze króliki karzełki powinny ważyć do 1 kg. Jednak w praktyce rzadko kto decyduje się na królika z rodowodem – a jedynie wówczas możecie liczyć na to, że jest to prawdziwa miniaturka lub karzełek, gdyż wtedy rodzice są znani i starannie dobrani, a ich wygląd i rozmiar będzie odpowiadał standardom rasy.

Waga czy wygląd nie mają jednak wpływu na usposobienie, a to każdy królik ma cudowne i z całą pewnością unikalne!

Króliki - budowa i fizjologia

Króliki mają charakterystyczną budowę ciała – długie uszy, specyficznie poruszający się nosek, długie tylne łapy i krótkie przednie, które służą im do skakania, czyli ich podstawowej formy przemieszczania się. Nie każdy wie, a każdy powinien, że uszy u królika oprócz do doskonałego słyszenia służą również do termoregulacji, czyli oddają przez nie nadmiar ciepła.

Króliki mają świetnie rozwinięty węch, a ich oczy ustawione z boku głowy zwiększają pole widzenia. Króliki nie są w stanie trzymać jedzenia w łapkach. Ciało królika zwieńcza uroczy puszysty ogonek zwany omykiem.

Królik posiada stale rosnące zęby i potrzebuje odpowiedniej diety, aby je prawidłowo ścierać (o tym przeczytacie tutaj). Warto tutaj zaznaczyć, że króliki to zwierzęta w pełni roślinożerne i podstawę ich zdrowej diety powinno stanowić siano, a jako napój podajemy wyłącznie wodę.
Króliki są zwierzętami bardzo towarzyskimi – zarówno dla ludzi, jak i dla innych królików, dlatego decydując się na królika jako członka rodziny dobrze jest wziąć pod uwagę adopcję dwóch tej samej płci.

Króliki mają specyficzny układ pokarmowy, który porusza się popychany nowymi dostawami jedzenia. Żerują czyli jedzą nawet do 80 razy na dobę, spożywając małe porcje. Dłuższa przerwa w dostępie do pożywienia jest dla królika śmiertelna. Także pamiętajcie, że paśnik zawsze musi być pełny sianka!

informacje ogólne o królikach