choroby odzwierzęce

...czyli co zagraża Ci ze strony królika

Króliki pod kątem chorób, które mogą przenieść na ludzi są naprawdę bezpieczne! Znacznie bardziej ryzykowne dla naszego zdrowia od uszaka w domu jest zjedzenie burgera w przydrożnym kiosku. Natomiast choroby odzwierzęce od królika to tak naprawdę dwie przypadłości.

 

Realne zagrożenie ze strony królika to:

ikona królik

Grzybica

Zarówno króliki, jak i wszystkie inne zwierzęta oraz ludzie mogą Cię zarazić tą niegroźną, choć niezbyt przyjemną chorobą.

ikona królik

Roztocza

U królików powodują świąd i miejscowe braki w okrywie futra, jednak człowiek nie tyle może się nią zarazić, co doświadczyć chwilowego swędzenia lub zaczerwienienia bezpośrednio po kontakcie z chorym królikiem.

Co prawda istnieje jeszcze kilka chorób, teoretycznie możliwych do zarażenia się na drodze królik – człowiek, jednak jest to niezwykle rzadkie i wymaga skrajnie obniżonej odporności u człowieka przy dodatkowym byciu przez królika nosicielem, co również w rzeczywistości zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli jednak ktoś z Was chciałby zgłębić temat osobiście to choroby te to: tularemia, encefalitozoonoza, promienica, giardioza oraz pastereloza.

Czego nie musisz się bać ze strony królika:

ikona królik

Toksoplazmoza


Tak, ani od królika ani z króliczej kuwety nie zagraża Ci ta choroba.

ikona królik

Świerzb

To taka ciekawa zaraza, która zaraża jedynie osobniki swojego gatunku. Zatem świerzbowcem króliczym zarazi się jedynie inny królik, a człowiek jedynie ludzkim.

ikona królik

Kokcydia, nicienie

Te pasożyty królicze zwyczajnie nie bytują w ludzkim przewodzie pokarmowym – nie odpowiada im to środowisko.

ikona królik

Wścieklizna

Realne zagrożenie jest tak niskie, że zwyczajnie nawet samych królików na wściekliznę się nie szczepi. Oczywiście gdyby królik został zaatakowany przez zarażonego wścieklizną lisa to byłby nosicielem, ale sami rozumiecie... Domowy królik z lisem w lesie?!

Biorąc pod uwagę powyższą listę sami widzicie, że króliki to niesamowicie bezpieczne dla ludzi i ich zdrowia zwierzaki.

 
Dbajcie o czystość w ich otoczeniu, profilaktycznie odbywajcie kontrole u weterynarza i trzymajcie się zdrowo 🙂
choroby odzwierzęce od królika