Pielęgnacja królika

Podcinanie pazurków

Każdy królik w ramach zabiegów pielęgnacyjnych wymaga regularnego podcinania pazurków. Najlepiej użyć do tego specjalnych cążków w formie nożyczek. Na rynku dostępne są również cążki w formie gilotynki, w moim odczuciu są jednak mniej precyzyjne i ograniczają pole widzenia podczas cięcia.

Niezależnie od tego czego użyjecie do przycięcia ważne, aby zrobić to z głową i pamiętać o prawidłowej pozycji podcinania. Podpowiedź jak zrobić to prawidłowo znajdziesz na obrazku obok. Jeżeli Twój królik ma pazury czarne jak moje króliki łatwo uszkodzić im palec pod paznokciem.

Zanim nabierzesz doświadczenie lepiej obcinać mniej i pozostawiać pazurki odrobinę za długie niż skaleczyć uszaka, który w następstwie będzie bał się tego zabiegu.

obcinanie pazurków
pielęgnacja królika

Pielęgnacja futerka

Kolejnym obowiązkiem pielęgnacyjnym jest wyczesywanie i dbanie o futerko. O tyle o ile w przypadku królików krótkowłosych i lśniącej przylegającej sierści jest to łatwe, szybkie i przyjemne, to warto pamiętać, że gęsta czy długa sierść u królika wymaga dużo pracy i cierpliwości.

Poniżej podsuwam moje ulubione szczotki do wyczesywania.