dla opiekuna królika

Królik, z gatunku zajęczak, z rodzaju zającowaty, inaczej królik europejski udomowiony.

Być może część z Was uzna na wstępie, że powinnam się tu skupić na króliku miniaturowym. Zapewniam jednak, że większość królików dostępnych w sklepach oraz obecnych w Waszych domach to rasy mieszane, wielkością dochodzące nawet do 3,5 kg.

Standardowo królik miniaturka powinien osiągać wagę maksymalną 1,6 kg, a nieco mniejsze króliki karzełki powinny ważyć do 1 kg. Jednak w praktyce rzadko kto decyduje się na królika z rodowodem – a jedynie wówczas możecie liczyć na to, że jest to prawdziwa miniaturka lub karzełek, gdyż wtedy rodzice są znani i starannie dobrani, a ich wygląd i rozmiar będzie odpowiadał standardom rasy.

Waga czy wygląd nie mają jednak wpływu na usposobienie, a to każdy królik ma cudowne i z całą pewnością unikalne!

Czytaj więcej…

Kwestia kosztu utrzymania królika jest uzależniona od poziomu jaki właściciel chce utrzymać, zdrowej,  różnorodnej diety i dobrej jakości dodatków. Przyjmę na potrzeby poniższego wyliczenia, że chcemy utrzymywać królika na dobrym, średnim standardzie, zapewnić mu czystość i zdrową dietę.

Czytaj więcej…

Wydawałoby się, że oswojenie tak słodkiego zwierzaka jak malutki, puszysty króliczek to pestka. Niestety nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że podczas oswajania kształtujesz charakter i usposobienie królika (tak jak robił to wcześniejszy właściciel/hodowca) i od Ciebie zależy jaki stosunek do ludzi będzie miał Twój uszak.

Czytaj więcej…

…krok po kroku

Nie podlega absolutnie żadnej wątpliwości, że królikom niezależnie od rasy lepiej jest co najmniej w parze, a nawet w stadzie! Króliki to zwierzęta mocno stadne warto więc brać ten fakt pod uwagę decydując się na powiększenie rodziny o królika.

Wyróżniamy kilka możliwości łączenia:

  • Najprostsze, czyli adopcja dwóch wykastrowanych/wysterylizowanych królików

Wnosząc je do nowego domu na nowe terytorium oba zaczynają od ustanawiania hierarchii. Zwykle jeden szybciutko się podporządkowuje i żyją w pięknej króliczej czułej miłości.

Czytaj więcej…

Jak prawidłowo nosić i trzymać królika?

Warto pamiętać, że króliki naprawdę nie przepadają za traceniem gruntu pod nogami. Jeżeli więc nie musisz, unikaj noszenia ich i podnoszenia. Mam również podejrzenie graniczące z pewnością, że przynajmniej moje osobiste króliki mają coś w rodzaju lęku wysokości. Jeżeli więc nie muszę, nie noszę ich na rękach. Biorę je na kolana i przytulam, ale siedząc na ziemi, co oszczędza im niepotrzebnego stresu.

Zapytacie jednak jak nosić króliki, żeby to było bezpieczne i komfortowe dla nich?!

Po pierwsze delikatnie. Po drugie oceń czy fizycznie jesteś w stanie. Jeżeli Twój królik jest dość duży i nie jesteś w stanie komfortowo go złapać, lepiej sobie to darować. Bez pewnego chwytu, królik momentalnie wyczuwa brak bezpieczeństwa i zaczyna się szarpać.

Czytaj więcej…

…czyli co zagraża Ci ze strony królika

Króliki pod kątem chorób, które mogą przenieść na ludzi są naprawdę bezpieczne! Znacznie bardziej ryzykowne dla naszego zdrowia od uszaka w domu jest zjedzenie burgera w przydrożnym kiosku.

Czytaj więcej…

Wszystko dla opiekuna królika
i jego pupila

Niezbędne artykuły do zapewnienia Twojemu królikowi najlepszej opieki znajdziesz w naszym sklepie (klik w obrazek).

dla opiekuna królika