Potrzeby królika
Podstawą długiego i zdrowego życia królika jest dobra, właściwa dieta – chociaż nie tylko. Bezsprzeczną podstawą króliczej diety jest siano. Dobrze wysuszone sianko powinno zawsze być w zasięgu pyszczka Waszego królika. Jeżeli siano zostanie rozsypane, zasikane lub zjedzone, zawsze uzupełniany świeżym, bez ograniczeń.
Kolejnym niezbędnym elementem króliczej diety są suszone zioła, kwiaty, korzenie i gałązki. Poniżej zamieszczam wybrane zalecane zioła z podziałem na częstotliwość podawania. Ziół, które można podawać codziennie nie trzeba ograniczać, pozostałe natomiast już tak. Im więcej rodzajów ziół przewinie się przez miseczkę/paśnik naszego królika, tym lepiej. Warto aby codziennie każdy królik dostał choć garstkę suszonych ziół.
To temat bardzo szeroki, a ile możliwości, tyle opinii. Co jakiś czas pojawia się nowe rozwiązanie na podłoże dla królików i zwykle zyskuje taką samą rzeszę zwolenników, co przeciwników. Podzielę się więc z Wami moim zdaniem na temat najlepiej sprawdzającego się podłoża, wraz z jego wadami i zaletami.
Wśród podłóż wyróżniamy:
- podłoża naturalne, czyli wszelkie pellety i żwirki,
- żwirki celulozowe,
- VetBedy i podróbki,
- maty wodoodporne z różnych tkanin.
Spośród zadań, które spoczywają na opiekunach królików wyróżniamy te obowiązkowe – bez wymówek oraz takie, które można odrobinę przesunąć i nie zaszkodzi to królikowi. Zacznijmy jednak od tych codziennych.
- Obowiązkiem podstawowym i niezbędnym dla życia każdego królika jest uzupełnienie sianka w paśniku.
Po uzupełnieniu sianka dokładamy pozostałe części posiłków. I nie myślcie sobie, że zrobienie tego raz na dobę wystarczy – zaglądamy do klatki i co najmniej 3 razy dziennie upewniamy się czy nie brakuje świeżej wody i sianka.
Podcinanie pazurków
Każdy królik w ramach zabiegów pielęgnacyjnych wymaga regularnego podcinania pazurków.
Najlepiej użyć do tego specjalnych cążków w formie nożyczek. Na rynku dostępne są również cążki w formie gilotynki, w moim odczuciu są jednak mniej precyzyjne i ograniczają pole widzenia podczas cięcia.
Niezależnie od tego czego użyjecie do przycięcia ważne, aby zrobić to z głową i pamiętać o prawidłowej pozycji podcinania. Podpowiedź jak zrobić to prawidłowo znajdziesz na obrazku obok. Jeżeli Twój królik ma pazury czarne jak moje króliki łatwo uszkodzić im palec pod paznokciem.
Jak przygotować wybieg dla królika?
Króliki obowiązkowo wymagają wybiegu! Choćby nie wiem jak wielką miały klatkę pamiętaj, że to duże zwierzęta i przynajmniej raz na dobę (co najmniej na tę godzinę) Twoim obowiązkiem jest udostępnienie im większej powierzchni do poskakania. Jednakże otwarcie klatki i wypuszczenie zwierzaka nie będzie dobrym pomysłem, co zatem należy zrobić?